Hārviju Vainstīnu seksuālo apsūdzību lietā aizstāv sieviete. Kas ir šī izvarošanas lietu speciāliste?

Foto: REUTERS/Scanpix

Ņujorkas krimināltiesā janvārī sākās tiesvedība skaļā krimināllietā, kas saistīta ar starptautisko seksuālās uzmākšanās upuru kustību #MeToo. Bijušajam Holivudas producentam Hārvijam Vainstīnam draud mūža ieslodzījums, bet viņš savai aizstāvībai ir pieaicinājis ne pārāk populāru advokāti.

Dažu mēnešu laikā advokāte Donna Rotuno ir sniegusi desmitiem interviju Amerikas masu informācijas līdzekļiem, tajās kritizējot #МeToo līderes un atgādinot, ka arī seksuālos noziegumos apsūdzētajiem ir tiesības uz aizstāvību un taisnīgu tiesu, par skandalozajā tiesvedībā iesaistīto advokāti raksta BBC.

Foto: AFP/Scanpix

Pirmās publiskās apsūdzības pret Vainstīnu izskanēja 2017. gada rudenī, kad laikraksts "New York Times" un žurnāls "New Yorker" publicēja vairāku Holivudas aktrišu un darbinieču teikto par producenta seksuālo uzmākšanos – viņš savu dienesta stāvokli esot izmantojis vismaz 30 gadus.

Kopumā apsūdzības ir izvirzījušas vairāk nekā 80 sievietes. Tieši šie paziņojumi aizsāka starptautisko seksuālās uzmākšanās upuru kustību #MeToo.

2018. gada maijā Hārvijs Vainstīns brīvprātīgi padevās varas iestādēm un tika arestēts. Šobrīd tiesā tiek izskatītas apsūdzības piecos “noziedzīgas seksuālas uzmākšanās” punktos. Viena no apsūdzības lieciniecēm ir producenta bijusī palīdze Mimī Haleja, kas Vainstīnu apsūdz 2013. gadā notikušā izvarošanā. Viņš un viņa advokātu komanda noliedz jebkādas apsūdzības un apgalvo - jebkurš seksuālais kontakts esot noticis pēc abpusējas vienošanās.

Foto: AP/Scanpix

Vainstīna attiecības ar advokātiem ir ļoti sarežģītas, daudzi atsakās ar viņu sadarboties. Toties Čikāgā praktizējošā advokāte Donna Rotunno piekrita šim piedāvājumam

“Es nodarbojos ar lietām, kas var pievērš plašu uzmanību,” sacījusi Rotunno. Vienā no savām intervijām advokāte apgalvo, ka žurnālisti un kustības #MeToo aktīvistes viņas klientam ir laupījuši cerības uz taisnīgu un bezkaislīgu tiesu. Tiesas zālē advokāte nekautrējas izmantot uzbrūkošu taktiku, ko liecinieces jau ir nosaukušas par “vajāšanu”.

Foto: AFP/Scanpix

Donna Rotunno ir augusi Čikāgas priekšpilsētā, pati apgalvo, ka jau kopš bērnības sapņojusi par advokātes karjeru. Viņa ieņēmusi dažādus amatus prokuratūrā, bet 2003. gadā no valsts darba pārgāja uz privātu advokātu biroju. Vēl pēc diviem gadiem, 29 gadu vecumā, atvēra savu juridisko praksi.

Rotunno kundze specializējas seksuālo apsūdzību lietās, viņas klientu vidū ir sabiedrībā populāri cilvēki: “Ja Čikāgā runā par jebkuru procesu, kurā plaši pazīstamiem cilvēkiem tiek izvirzīta apsūdzība seksuālos noziegumos, visticamākais, šie cilvēki man ir zvanījuši.” Pēdējo 15 gadu laikā advokāte ir uzvarējusi apmēram 40 procesos – viņas aizstāvāmie tiesas zālē tika attaisnoti.

Foto: Zumapress/Scanpix

Advokāte uzskata – nevis Vainstīns izmantoja savu milzīgo ietekmi, iegūstot to, ko vēlas, bet gan cilvēki izmantoja Vainstīnu, lai “tiktu pilī, kurā vēlas ieiet ikviens”. Advokātu taktika šajā procesā ir nemainīga: nekādas varmācības nav bijis, sievietes pašas ir piekritušas attiecībām ar bijušo producentu.

Intervijā žurnālam "Chicago" viņa atzina, ka ir gatava aizstāvēt pat tos, kas, viņasprāt, ir paveikuši visbīstamākos noziegumus. Donna Rotunno atsaka tikai tiem, kas ir apsūdzēti seksuālos noziegumos pret bērniem: “Man nepatīk uzņemties lietas, kurās upuri ir bērni. Es vienkārši negribu tajās iesaistīties.”

Foto: REUTERS/Scanpix