Bērnudārza teritorijā var iekļūt jebkurš svešinieks: kā varam garantēt drošību saviem bērniem?

Ilustratīvs foto.
Foto: unsplash.com

Satraucoša ziņa no Rīgas – bērnudārza darbiniecei neizdevās apturēt vīrieti, kas iekļuva iestādes teritorijā. Vai bērni ir pasargāti, lai neatkārtotos savulaik Gulbenē notikusī traģēdija, kad maniaks netraucēti iegāja bērnudārzā un nodūra trīs bērnus un audzinātāju?

“Esmu Rīgas 66. pirmsskolas izglītības iestādes (Vesetas ielā 13) medmāsa,” raksta Tatjana. “Gribu pastāstīt par nepatīkamu incidentu, kas notika mūsu bērnudārza teritorijā. Tas notika piektdien, 3. janvārī, aptuveni plkst. 15.00. Es mašīnā braucu prom no darba, man pretī pa iestādes vārtiem centās iebraukt nepazīstams vīrietis. Nolēmu noskaidrot, kas viņš ir un kāpēc brauc mūs teritorijā, un aizšķērsoju viņam ceļu. Vīrietis mani rupji nolamāja, tāpēc saucu palīgā dārziņa vadītāju un citas kolēģes.

Vīrietis arī pret viņām izturējās rupji. Viena no kolēģēm atpazina, ka tas ir kādas mūsu darbinieces vīrs. Vīrietis neuzklausīja iestādes administrācijas lūgumu pamest mūsu teritoriju. Izsaucām policiju, bet tās darbiniece paziņoja, ka bērnudārza teritorija ir sabiedriska vieta un tajā drīkst uzturēties jebkurš.

Nekādu aizlieguma zīmju mums nav, tomēr pie žoga ir zīme, kurā norādīts laiks, kad vārti ir slēgti. Arī lūgums bērnu vecākiem nenovietot mašīnas pie bērnudārza vārtiem (to viņi regulāri ignorē).

Tāpēc man ir radušies vairāki jautājumi. Vai patiesi jebkura nepiederoša persona drīkst iebraukt pirmsskolas iestādes teritorijā? Kā šādā situācijā garantēt bērnu drošību? Kāpēc policija nostājās vīrieša pusē, lai gan viņš uzvedās huligāniski un apvainoja sievietes, un neierosināja lietu?

Gribu uzzināt, kā tikt galā ar vecākiem, kas pastāvīgi atstāj mašīnas pretī vārtiem, traucējot iebraukt bērnu pārtikas piegādātāju transportam? Vai ir jāuzliek īpaša ceļazīme? Kā to izdarīt?”

Atbild Toms Sadovskis, Rīgas pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību galvenais speciālists:

– Tatjanas nosauktās pirmsskolas izglītības iestādes teritorijā nav uzstādītas ceļazīmes, kas aizliedz tajā iebraukt. Tāpēc gan Tatjanai, gan citas darbinieces vīram bija vienlīdzīgas tiesības tur atrasties.

Labākais šīs situācijas risinājums būtu pirmsskolas izglītības iestādes teritorijā uzstādīt zīmi “Iebraukt aizliegts” (tautā sauktu par “ķieģeli”) ar papildu norādi, kādos izņēmuma gadījumos iebraukšana ir atļauta (piemēram, ar caurlaidēm). Lēmums par šādas zīmes nepieciešamību ir jāpieņem iestādes vadītājai, pēc tam viņai ar atbilstošu iesniegumu jāvēršas Satiksmes departamentā.

Gribu teikt, ka konfliktsituācija radās strīda rezultātā. Policija nenostājās neviena strīdnieka pusē, bet izskaidroja, ka abiem ir vienlīdzīgas tiesības iebraukt iestādes teritorijā.

Runājot par mašīnu novietošanu Vesetas ielā, tā šajā ielā ir atļauta, jo tur ir arī dzīvojamās mājas un citas iestādes. Iespējams, bērnudārza administrācijai jāvēršas Satiksmes departamentā ar lūgumu uzstādīt ceļazīmes, kas ierobežo stāvēšanas laiku (piemēram, 15 minūtes). Šajā laikā vecāki pagūtu bērnu ievest dārziņā un pēc tam aizbraukt.

Atbilstoši ceļu satiksmes noteikumiem, stāvēšana pretī vārtiem ir aizliegta, par to ir paredzēts sods. Bērnudārza administrācijai, acīmredzot, ir jāpiefiksē vecāki, kas neievēro CSN, un ar viņiem jātiekas vecāku sapulcē.

Tādējādi varas iestāžu pārstāvji sveša cilvēka iekļūšanu bērnudārza teritorijā noreducēja līdz parkošanās jautājumam. Par bērnu drošību neko nedzirdējām. Tatjanas uzdotos jautājumus nosūtījām Rīgas domes Izglītības lietu departamentam un gaidām atbildi.