"RNP liftu lietā" iesaistītajam "Liftu alianses" īpašniekam piemēro apcietinājumu

"RNP liftu lietā" apsūdzētais SIA "Liftu alianse" īpašnieks Igors Babkins tiek konvojēts pēc Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas.
Foto: LETA

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa šodien piemēroja apcietinājumu SIA "Liftu alianse" īpašniekam Igoram Babkinam saistībā ar lietu, kurā izmeklēšanas darbības tika veiktas arī pašvaldības uzņēmumā "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP).

Kā aģentūrai LETA sacīja tiesnese Ināra Krastiņa, inkriminēts Babkinam pagaidām vēl nekas netiek, bet viņš tiek turēts aizdomās par krāpšanu lielos apmēros un noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanu.

Aizturētā advokāte Alla Ignatjeva žurnālistiem atteicās sniegt komentārus par šo lietu un Babkina apcietināšanas iemesliem.

LETA jau ziņoja, ka Valsts policija (VP) 30.janvāra vakarā ieradās veikt procesuālas darbības RNP galvenajā ēkā Aleksandra Čaka ielā 42. Policija procesuālās darbības pabeidza tikai piektdienas rītā. Uzņēmumā apgalvoja, ka procesuālo darbību laikā policijas darbinieki izņēmuši dokumentus, kuru iztrūkums neietekmēs RNP darbu pārvaldīšanas pakalpojuma sniegšanā klientiem.

VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) priekšnieks Pēteris Bauska norādīja, ka lietā aizturētas divas personas, kas nav saistītas ar RNP, proti, tie nav esošie vai bijušie darbinieki vai valdes locekļi. Izmeklēšanas interesēs Bauska nekomentēja, vai abas aizturētās personas ir uzņēmēji, taču apliecināja, ka kratīšanas veiktas arī uzņēmuma "Liftu alianse" telpās.

Bauska žurnālistiem pastāstīja, ka ENAP pērn sākts kriminālprocess par iespējamu krāpšanu lielā apmērā organizētā grupā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ko, iespējams, veikuši vairāki uzņēmumi, kas snieguši pakalpojumus RNP.

ENAP priekšnieks stāstīja, ka izmeklētās darbības aptver ilgu laika periodu un izmeklēšana notiek par vairākus miljonus eiro lieliem darījumiem. Izmeklēšanā tiek vērtēta arī RNP amatpersonu un darbinieku iespējamā saistība ar šo kriminālprocesu.

Tāpat viņš norādīja, ka ENAP izmeklēšanas procesā ir sadarbojies ar ārzemju partneriem un netiek izslēgtas iespējamas pēdas arī ārvalstīs. 

RNP pieder Rīgas domei. 2018.gadā uzņēmums strādājis ar 59,05 miljonu eiro apgrozījumu un 1,09 miljonu eiro peļņu. Uzņēmuma valdē strādā četri cilvēki - pagaidu valdes priekšsēdētājs Ernests Saulītis, valdes loceklis Andris Pāvilsons, Rīgas domes Īpašuma departamenta juriste Irīna Miķelsone un kādreizējais VSIA "Daugavas stadions" valdes loceklis Elmārs Martinsons.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Liftu alianse" pieder Igoram Babkinam. Uzņēmums 2018.gadā apgrozījumu palielinājis par 20%, sasniedzot 1 319 939 eiro, bet nopelnījis par 92% vairāk nekā gadu iepriekš jeb 1 214 689 eiro.

Pērn namu apsaimniekošanas uzņēmums AS "Hausmaster" un liftu ražotājs AS "Latvijas lifts-Šindlers" vērsās ENAP ar lūgumu izvērtēt RNP liftu iepirkumu.

Iesniegumā tik norādīts, ka "Hausmaster" kopā ar "Latvijas lifts-Šindlers" piedalījās pārvaldnieka organizētajā konkursā "Liftu tehniskā apkope, plānoto un avārijas remontdarbu veikšana". Konkursa prasības paredzēja, ka ir nepieciešami 134 speciālisti un, lai kvalificētos šim konkursam, finanšu apgrozījumam pēdējo triju gadu laikā jābūt 8 300 000 eiro. Taču visi iesniegtie piedāvājumi, ieskaitot "Hausmaster" un "Latvijas lifts-Šindlers" piedāvājumu, tika noraidīti un konkurss izbeigts.

Neskatoties uz to, RNP divu nedēļu laikā pēc konkursa izbeigšanas organizēja jaunu konkursu - sarunu procedūru, kurā tika uzaicināti piedalīties vairāki uzņēmumi - SIA "Vidzemes lifts", SIA "Avva", SIA "Kone lifti Latvija", SIA "Lifts" un SIA "LVS centrs". "Hausmaster" un "Latvijas lifts-Šindlers" iesniegumā tiesībsargājošajām iestādēm norādīja, ka daļai no šiem uzņēmumiem ir tikai divi-trīs darbinieki, un dažu šo uzņēmumu apgrozījums nav lielāks par 50 000 eiro.

"Neskatoties uz to, ka "Latvijas lifts-Šindlers" un "Hausmaster" bija nepieciešamā kvalifikācija un resursi, lai piedalītos sarunu procedūrā, mēs nesaņēmām uzaicinājumu tajā piedalīties. Rezultātā līgums par liftu uzturēšanu, plānveida un avārijas remontu pakalpojumiem nākamo divu gadu laikā 8 300 000 eiro apmērā tika piešķirts SIA "Liftu alianse" - uzņēmumam bez pietiekamas pieredzes un resursiem šādu līgumsaistību izpildei, kuram ir tikai astoņi darbinieki," bija teikts iesniegumā.

Tā laika RNP valdes priekšsēdētājs Aivars Gontarevs apgalvoja, ka uzņēmumu vēršanās tiesībsargājošajās iestādēs ir nomelnošanas kampaņa.