Elektriskā plīts vai gāzes plīts – kuru ir izdevīgāk izvēlēties?

Ilustratīvs foto.
Foto: AFP/Scanpix

Iedzīvotāji, kam mājās ir gāzes plīts, uzņēmumam "Gaso" maksā ne tikai par šo kurināmo, bet arī par infrastruktūras izmantošanu. Tas, protams, ir padārgi, tādēļ daži sāk apsvērt iespēju izmantot elektrisko plīti. Ko par šo tēmu saka cilvēki, kas jau ir atteikušies no gāzes vai arī nekad to nedarīs?

Latvijas iedzīvotāji, kas gāzi izmanto apkurei un ēdiena gatavošanai, maksā ne tikai par gāzi, bet arī par infrastruktūras izmantošanu. Daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju lielākajai daļai ir noteikta fiksētā mēneša maksa – 2,42 eiro neatkarīgi no patērētā gāzes apjoma. Šie rēķini ir jāapmaksā pat tad, ja esat uzstādījuši elektrisko plīti, bet no gāzes izmantošanas neesat oficiāli atteikušies.

Par atkārtotu pieslēgumu – gandrīz 26 eiro

“Vasarā veco gāzes plīti nomainīju pret jaunu modeli, kas darbojas, izmantojot gan gāzi, gan elektrību,” sociālajos tīklos rakstīja rīdzinieks Leo. “Laika gaitā sapratām, ka gāzi vairs neizmantojam. Tomēr abonenta maksu 2,42 eiro mēnesī maksājam joprojām. Gribu lūgt padomu – atteikties no gāzes pavisam vai nē? Uzņēmuma "Gaso" izziņu dienestā teica, ka atslēgt gāzi var bez maksas, bet pieslēgt to atkārtoti varēs, samaksājot gandrīz 26 eiro.”

“Vecpuisim noder indukcijas plīts”

"Facebook" lietotāji labprāt Leo pastāstīja par savu pieredzi. Populārais publicists Jurijs Aleksejevs pavēstīja, ka gāzi ir atslēdzis pirms trim gadiem, jo uzstādīja indukcijas plīti: “Ar īpašu ierīci izmērīju, cik elektroenerģijas patērē elektriskā plīts. Elektrības cenu salīdzināju ar iepriekš patērētās gāzes cenu. Izrādījās, manā vecpuiša dzīvē (reizi dienā vāru pelmeņus vai uzcepu olu) ēdiena gatavošana uz elektriskās plīts izmaksā divreiz lētāk, nekā gāzes plīts izmantošana.”

Ruslans piedāvāja izmantot vienkāršu aritmētiku: “Šobrīd cilvēks, kas nelieto gāzi, tomēr nav no tās oficiāli atteicies, maksā 2,42 eiro mēnesī. Atsakoties no gāzes, 11 mēnešos viņš ieekonomēs 26,60 eiro. Katrs nākamais mēnesis viņam sniegs papildu ietaupījumu, pat ja viņš kādreiz nolems atkal pieslēgt gāzi, samaksājot par to 26 eiro.”

“Auksto gaļu labāk vārīt uz gāzes plīts!”

Darja Dvorecka uzskata, ka universālas atbildes nav, viss ir atkarīgs no paradumiem: “Ja gāze patiesi nav vajadzīga, tā ir jāatslēdz oficiāli un nevajag domāt par atkārtotu pieslēgumu. Savukārt, ja tā var būt nepieciešama, nav jādomā par abonenta maksu, jo 2,42 eiro mēnesī – tik "Сosta Coffee" maksā krūzīte kafijas.” Tiesa, lietotāji nepiekrita Darjas aprēķiniem. Viņi atgādināja, ka 2,42 eiro/mēnesī gada laikā kļūst par 28 eiro. Tātad 10 gados tiks samaksāti 280 eiro, un tā ir liela nauda.

Arī pāreja no gāzes uz elektrību raisīja diskusiju

“Pašlaik ēst gatavojam uz gāzes plīts,” pastāstīja Diāna. “Par apgaismojumu maksājam ap 20 eiro mēnesī. Ja izmantotu elektrisko plīti, mēnesī būtu jāmaksā ap 50 eiro. Tas nav izdevīgi, ja cilvēks daudz gatavo. Piemēram, aukstajai gaļai nepieciešamo buljonu vāru četras-piecas stundas. Viennozīmīgi esmu par gāzi!”

Savukārt Jūlija Sadovņikova pastāstīja, ka jau astoņus gadus lieto indukcijas plīti: “Ēst gatavošana ir kļuvusi vairākas reizes ātrāka, virtuvē gaiss ir svaigāks, visas virsmas – tīrākas. Plīti var izmantot arī kā darba virsmu, ja uz galda nepietiek vietas. Atkal lietot gāzi neplānoju!”

Vēl vienu plusu, atsakoties no gāzes, nosauca Dmitrijs Koļadko: “Nopērkot elektrisko plīti, dzīvokļa īpašnieks drīkst tvaika nosūcēju legāli pievienot ventilācijas šahtai.”

Tomēr nevarētu teikt, ka šie argumenti kādu būtu pārliecinājuši. Diskusijas gaitā katra puse palika pie sava viedokļa.

Kas cik maksā?

Uzņēmumā "Gaso" apstiprināja, ka gāzes atslēgšanas pakalpojumi tiek sniegti bez maksas, bet par atkārtotu pieslēgumu tiešām būs jāmaksā. Iespējams, pat vairāk nekā 26 eiro. Lūk, precīzs "Gaso" darbu cenrādis:

■ Dabasgāzes padeves atjaunošana, izņemot aklo starpliku dabasgāzes skaitītāja ieejā – 25,41 eiro.

■ Dabasgāzes padeves atjaunošana, atverot pazemes gāzesvada noslēgierīci – 58,08 eiro.

■ Dabasgāzes padeves atjaunošana, atverot virszemes gāzesvada noslēgierīci – 60,50 eiro.

■ Dabasgāzes padeves atjaunošana ar metināšanu (iekšvados) – 135,52 eiro.

Ja vajag nomainīt plīti vai pārvietot skaitītāju

Ja lietotājs nolems elektrisko plīti nomainīt pret gāzes plīti, arī tad viņam ir jāizsauc meistars. "Gaso" darbinieki gāzes plītis noņem un uzstāda par šādu maksu:

■ Dabasgāzes plīts pievienošana ar lokano savienojumu, dabasgāzes padeves atjaunošana – 32,67 eiro.

■ Dabasgāzes plīts atvienošana (ar lokano savienojumu) – 31,46 eiro.

■ Dabasgāzes plīts atvienošana (ar cieto savienojumu) – 36,30 eiro.

■ Dabasgāzes plīts atvienošana (ar metināšanu) – 52,03 eiro.

■ Dabasgāzes plīts maiņa (ar lokano savienojumu) – 35,09 eiro.

■ Dabasgāzes plīts maiņa (ar cieto savienojumu) – 42,35 eiro.

■ Dabasgāzes uzskaites mēraparāta pārvietošana telpas robežās (līdz 3 m) – 139,15 eiro.

Tātad lēmums par atteikšanos no gāzes plīts un pāreju uz elektrisko ierīci ir ļoti individuāls. Vai jūs tādā veidā spēsiet kaut ko ietaupīt, ir atkarīgs no jūsu izvēlētās indukcijas plīts energotaupības klases, tās izmantošanas ilguma un režīma.