Rīdziniece: “Pieprasu sodīt vecākus, kas slimu bērnu ved uz dārziņu un tā inficē citus!”

Ilustratīvs foto.
Foto: pixabay.com

Gripas epidēmijas laikā Latvijas bērnudārzos allaž ir karastāvoklis: vieni vecāki bērnu pat ar nelielām iesnām atstāj mājās, savukārt citi mazuli ar 38℃ temperatūru ved uz pirmsskolas izglītības iestādi, kur viņš, protams, inficē savus vienaudžus. Ko šajā gadījumā saka likums?

“Labdien, cienījamā redakcija! Manai meitai ir 4 gadi, viņa bieži slimo, bet es ņemu darbnespējas lapu,” raksta Larisa. “Uzskatu, ka vaina jāuzņemas citiem vecākiem, kas uz dārziņu ved bērnu ar temperatūru, iesnām, klepu. Vēl vainīgākas ir audzinātājas, jo šādus bērnus pieņem grupiņā, nevis sūta mājās vai pieprasa izziņu, ka bērns nevar inficēt citus. Sakiet, lūdzu, kā cīnīties pret šo nolaidību?”

Valsts veselības inspekcijas Sabiedrības veselības kontroles nodaļas vadītāja Ilona Drišļuka pastāstīja, ka ikviena Latvijas bērnudārza iekšējās kārtības noteikumos jābūt rakstītam, kādos gadījumos bērnu drīkst vai nedrīkst vest uz dārziņu. Šie noteikumi visiem vecākiem tiek izsniegti, parakstot līgumu par bērna uzņemšanu pirmsskolas izglītības iestādē.

Vecāku viedoklis

“Atvedu dēlu uz dārziņu. Viņš ģērbjas, bet es redzu, ka grupasbiedra māte, iebīdījusi savu atvasi telpās, audzinātājai dod kādu paciņu: “Tās ir antibiotikas, kas ir jāiedzer pulksten 12.00, neaizmirstiet!” Audzinātāja māj ar galvu, bet es ieplešu acis: pirmkārt, slimus bērnus nedrīkst pieņemt dārziņā. Otrkārt, audzinātājai nav tiesību bērnam dot jebkādus medikamentus. Un tā arī viņām abām pateicu. Mamma sāka skaidrot, ka viņa, redz, strādājot. Atbildēju, ka NORMĀLAS mammas saviem slimajiem bērniem neliek vilkties uz dārziņu. Galu galā aizgāju pie vadītājas, un puisēnu aizsūtīja mājās ārstēties. Viņu man ir žēl, bet māti – nē...”

Iesnas, klepus, temperatūra

– Vai bērnu drīkst vest uz dārziņu, ja viņam ir stipras iesnas?

– Iesnas netiek uzskatītas par infekcijas slimības pazīmi, tāpēc, ja bērnam ir iesnas, viņu drīkst vest uz bērnudārzu. Gribu uzsvērt: pat ja bērnam ir zaļas biezas iesnas (par tām vecāki īpaši uztraucas), arī tad viņš drīkst iet uz dārziņu. Svarīgi, lai bērnam, izņemot iesnas, nebūtu citu veselības problēmu, kas varētu norādīt uz infekciju. Un vecākam nav jāpierāda audzinātājai, ka iesnas nav infekcijas pazīme. Citiem vārdiem sakot, audzinātājai arī bez ģimenes ārsta izziņas bērns ir jāpieņem grupā.

– Ko darīt, ja bērnam ir paaugstināta temperatūra?

– Paaugstināta temperatūra var būt infekcijas pazīme. Tomēr Ministru kabineta noteikumi paredz, ka bērnu ar temperatūru ne augstāku par 37,5℃ drīkst vest uz dārziņu. Lai izvairītos no problēmām, mamma var audzinātājas klātbūtnē izmērīt bērnam temperatūru.

– Ja temperatūra ir tik būtisks rādītājs, vai audzinātājām, vismaz saaukstēšanās un vīrusu laikā, tā ir jāpārbauda katram bērnam?

– Nē, audzinātājām tas nav jādara. Viņas pārbauda temperatūru tikai tad, ja rodas aizdomas, ka konkrētam bērnam tā ir paaugstināta, vai ir citas infekcijas pazīmes.

– Vai katrā bērnudārza grupiņā ir jābūt termometram?

– Likums audzinātājai neuzliek par pienākumu grupiņā turēt termometru. Ja dārziņā ir medmāsa, termometram jābūt viņas rīcībā. Lai gan, likums neuzliek par pienākumu dārziņam būt nodrošinātam ar termometru.

– Ko teiksiet par klepu? Vai klepojošu bērnu pieņems dārziņā?

– Situācija ir tāda pati, kā ar iesnām. Ja bērnam ir tikai klepus, bez iesnām, temperatūras, apsarkušām spožām acīm (tās ir infekcijas pazīmes), bērnu drīkst vest uz dārziņu. Un nav svarīgi, vai bērnam ir mitrs vai sauss klepus.

– Ja mamma saka, ka iesnas un klepus ir alerģijas sekas, vai viņai ir jāpierāda šie vārdi?

– Tā kā šajā gadījumā vienkopus ir vērojamas divas infekcijas pazīmes, mammai vārdi par alerģiju ir jāapstiprina ar ģimenes ārsta izziņu.

– Vai uz dārziņu drīkst vest bērnu, kam ir konjunktivīts?

– Bērnu ar apsarkušām acīm audzinātāja pieņems tikai tad, ja mamma atnesīs ārsta izziņu, ka bērns nav inficēts un nevar inficēt citus. Tāda pati situācija ir ar herpēm. Herpes uz lūpām var būt infekcijas perēklis, tāpēc audzinātāja nedrīkst bērnu pieņemt bez ārsta izziņas, ka bērns ir vesels vai, vismaz, ka nevar inficēt citus.

– Ko darīt mammai, ja bērns ir jāpieņem dārziņā, bet audzinātāja saka, ka bērnam ir iesnas vai temperatūra, tāpēc to nedarīs?

– Ja māte ir pārliecināta, ka likums ir viņas pusē, strīdīgais jautājums jārisina, iesaistot vai nu medmāsu, vai iestādes vadītāju. Tomēr var būt tā, ka dārziņa štatu sarakstā nav medmāsas, arī vadītāja var nebūt uz vietas. Tad mamma var vērsties pie ģimenes ārsta, lai saņemtu izziņu, ka bērns ir vesels.

Vecāku viedoklis

“Dzīve rāda, ka veselīgs bērns, ko mīlošie radi nav audzinājuši kā siltumnīcas puķīti, dārziņā sāk iet apmēram divu gadu vecumā. Gada laikā viņš pagūst iepazīt visu grupasbiedru iesnu un klepus variācijas. Adekvātas aprūpes gadījumā šī saskarsme nostiprina viņa imunitāti, un turpmāk bērni slimo retāk.

Piemēram, mani bērni dārziņā sāka iet divu gadu vecumā, līdz trim gadiem bieži sēdēja mājās saaukstēšanās dēļ. Kopš trīs gadu vecuma slimo vienu vai divas reizes gadā. Domāju, neviens darba devējs necietīs pārmērīgus zaudējumus, apmaksājot pāris slimības lapas gadā.

Savukārt, ja slimu bērnu dzīsiet uz dārziņu (t. i., uz darbu uz visu dienu), viņš slimos bieži un ilgi. Pieaugušie taču nespētu ar paaugstinātu temperatūru divreiz dienā iziet vismaz stundu ilgā pastaigā, lēkāt un dejot sporta un mūzikas nodarbībās, rotaļāties, pildīt kādus darba uzdevumus. Vesels bērns to dara ar prieku, bet slimam šādas nodarbes nāk par ļaunu.”

“Mammu, ved mani mājās!”

– Lai tiktu pie ģimenes ārsta, nepieciešams laiks, bet mammai, kam jāsteidzas uz darbu, tāda nav. Sakiet, vai viņa var piezvanīt uz Veselības inspekciju un lūgt, lai tās darbinieki atbrauc uz strīda vietu, t. i., uz bērnudārzu?

– Inspekcija nav ātrā palīdzība, mūsu darbinieki nav ārsti. Mammas sūdzība mums ir jāizskata mēneša laikā. Jūs taču saprotat – mammai, kam jāsteidzas uz darbu, tas nekādā veidā nepalīdzēs.

– Kādu iemeslu dēļ audzinātāja drīkst mammai lūgt, lai viņa paņem bērnu no dārziņa?

– Ja viņam temperatūra ir augstāka nekā 37,5℃, ir sākusies caureja, vemšana un citas akūtas veselības problēmas, kam nepieciešama steidzama ārsta iejaukšanās.

– Kas notiek ar saslimušo mazuli, līdz vecāki viņu paņem no dārziņa?

– Likums neuzliek par pienākumu dārziņam būt nodrošinātam ar atsevišķu telpu saslimušiem bērniem. Ja dārziņā nav medmāsas kabineta, bērns uzturēsies grupas telpās, kamēr viņam pakaļ atbrauks radinieki.

– Pat tad, ja bērnam ir infekcija?

– Tieši tā. Tomēr, ja runājam par rotavīrusu, bērnam ir vemšana, slikta dūša, iestādes darbinieku pienākums ir veikt telpu dezinfekciju.

– Cik ilgā laikā vecākiem saslimušais bērns ir jāpaņem no bērnudārza?

– Likumā netiek noteikts laiks, cik ātri mammai ir jāierodas dārziņā. Tomēr visiem ir skaidrs, ka tas jādara pēc iespējas ātri.

– Ja mamma vai tētis nevar atbraukt uz dārziņu, piemēram, pusstundas laikā, vai viņi drīkst lūgt, lai bērnu paņem viņu uzticības persona?

– Likums paredz, ka audzinātāja drīkst bērnu uzticēt tikai tam cilvēkam, kura vārds ir norādīts līgumā par bērna uzņemšanu bērnudārzā. Ja līgumā šī cilvēka vārda nav, audzinātājām nav tiesību bērnu atdot viņam.

– Ja ne vecāki, ne viņu uzticības personas nevar ātri atbraukt uz dārziņu, pēc cik ilga laika bērns ir jānosūta uz slimnīcu?

– Tas ir atkarīgs no bērna veselības stāvokļa. Ja tas neļauj mazulim gaidīt vecākus, audzinātājai vai medmāsai ir nekavējoties jāizsauc “ātrā palīdzība”. Katram dārziņam ir tiesības savos noteikumos norādīt konkrētu laiku, cik ātri vecākiem ir jāpaņem saslimušais bērns. Ja viņi šo laiku neievēro (arī objektīvu apstākļu dēļ), audzinātājai ir tiesības izsaukt “ātro palīdzību” un aizvest bērnu uz slimnīcu, iepriekš par to brīdinot vecākus.

– Bērns uz slimnīcu brauc viens?

– Nekādā gadījumā! Ar viņu noteikti ir jābūt kādam bērnudārza darbiniekam, ideālā variantā – viņa grupas audzinātājai vai auklītei.

– Vai ir kāds veselības stāvoklis, par ko audzinātājai noteikti ir jāziņo vecākiem, kad viņi vakarā nāk pēc bērna?

– Principā vecākiem ir jāuzzina par jebkuru ārkārtas situāciju, kas notikusi dārziņā un ir radījusi kaut mazākos veselības traucējumus. Audzinātājai ir jāpastāsta par jebkuru zilumu, jebkādām sūdzībām par pašsajūtu, jebkuriem konfliktiem, kas varēja radīt pat nelielas traumas.

Potenciāli bīstamais “ne mans” bērns

– Ko darīt mammai vai tētim, kas bērnudārza grupiņā redz slimu bērnu?

– Ja šis bērns šķauda vai klepo, bet audzinātāja viņu ir pieņēmusi, jo zina, ka tie ir alerģijas, nevis infekcijas simptomi, pedagoģe drīkst par to pastāstīt šai “svešajai” mammai. Tā nav personas datu izpaušana.

– Vai vecāki drīkst pieprasīt, lai audzinātāja uzrāda izziņu, ka mazulim ir alerģija?

– Nē, tas ir aizliegts. Šādu izziņu nevienam svešam vecākam nedrīkst rādīt.

– Tad pasakiet, ko darīt mammai, kas dārziņā ierauga bērnu, kurš, pēc viņas domām, ir slims un var inficēt viņas mazuli?

– Ja audzinātāja neuzskata, ka bērns ir inficēts, bet mammai ir pretējs viedoklis, palīdzība jāmeklē pie bērnudārza medmāsas vai vadītājas. Ja medmāsa secinās, ka bērnam ir infekcija, viņa piezvanīs mazuļa vecākiem un lūgs paņemt bērnu no dārziņa.

Izziņa nav vajadzīga!

– Cik dienas bērns drīkst neapmeklēt dārziņu, pēc tam neuzrādot ārsta izziņu?

– Vēl nesen bērns bez paskaidrojumiem drīkstēja neapmeklēt dārziņu trīs darba dienas. Tagad likumā ir veiktas izmaiņas, un ārsta izziņa ir vajadzīga tikai tad, ja bērns ir slimojis ar infekcijas slimību. Turklāt nav svarīgi, cik ilgi viņš slimoja – divas dienas vai divas nedēļas. Vecākiem ir jāuzrāda šāda izziņa. Jebkurā citā gadījumā izziņa nav vajadziga, bērns drīkst atgriezties dārziņā bez tās.

– Tomēr vecāki, lai neapgrūtinātu sevi, ejot pie ģimenes ārsta, var slēpt no audzinātājām informāciju, ka bērns ir slimojis ar infekcijas slimību!

– Jā, tāda iespēja pastāv.

– Vai ārstam uz dārziņu ir jāsūta informācija, ka mazais pacients ir slimojis ar infekcijas slimību?

– Ārstam nav tiesību tā darīt, tas būtu Fizisko personu datu apstrādes likuma pārkāpums.

– Tātad, pat ne gluži vesels bērns var atgriezties dārziņā un inficēt citus...

– Hipotētiski tas ir iespējams. Tomēr ceru, ka neviens no vecākiem nevedīs uz dārziņu neveselu bērnu. Turklāt, ja dārziņā zina, ka, piemēram, iepriekšējā dienā bērnam bija vemšana (tas notika izglītības iestādē), atgriezties dārziņā viņš drīkst, tikai uzrādot ārsta izziņu, ka ir vesels. Bez šādas izziņas bērnu pieņemt ir aizliegts.

– Arī privātie dārziņi nedrīkst pieprasīt izziņas?

– Privātie dārziņi ievēro tos pašus noteikumus, kas ir obligāti pašvaldības iestādēm, tomēr privāto iestāžu iekšējās kārtības noteikumos ir minēti arī citi gadījumi, kad vecākiem ir jāatnes izziņa.

Audzinātājas nedrīkst nākt uz darbu slimas!

– Vai audzinātājas un auklītes drīkst nākt uz darbu, ja viņām ir klepus, iesnas, temperatūra vai infekcijas slimības pazīmes?

– Kategoriski nē! Reizi gadā ikvienam bērnudārza darbiniekam jāiziet medicīniskā apskate, viņiem tiek izsniegta īpaša grāmatiņa, kurā ir minēti dažādu slimību simptomi, kuru gadījumā ir kategoriski aizliegts doties uz darbu. Darbinieks paraksta šo dokumentu un zina, kādos gadījumos viņam ir jāpaliek mājās. Šī prasība attiecas gan uz pašvaldību, gan privātajiem dārziņiem. Ja vecāki pamana, ka audzinātāja vai auklīte strādā, lai gan viņai ir infekcijas slimības pazīmes, vecāki drōkst par to ziņot iestādes vadītājai. Ja nekādi pasākumi netiks veikti, varat vērsties Veselības inspekcijā.

Īsā aptauja

– Vai bērnudārzā drīkst uzņemt bērnu, kas nav saņēmis obligātās potes?

– Uzskatām, ka potēšanas kalendārs ir jāievēro. Tomēr bērnudārzam nav tiesību atteikties uzņemt bērnu, kas nav potēts.

– Kādos laika apstākļos audzinātājām bērni ir jāved pastaigās?

– Vēlams – jebkādos, tomēr bērni līdz 3 gadiem neiet pastaigās, ja temperatūra ir zemāka par - 10℃. Bērni drīkst pastaigāties arī vējainā vai lietainā laikā. Šādā gadījumā iestādes darbinieki izlemj, vai pastaiga notiks un cik ilgi tā turpināsies.

Lampām neticu, sīpoliem ticu!

– Saaukstēšanās un vīrusu sezonā vecāku sapulcēs bieži skan jautājums par iespēju grupiņā iegādāties kādu tehniku, kas, saskaņā ar tās ražotāju apgalvojumiem, nogalina slimību izraisītājus mikrobus (piemēram, ultravioleto lampu, kvarca lampu utt.). Sakiet, vai šādu lampu drīkt novietot grupiņas telpās?

– Nav pierādījumu, ka šīs ierīces patiesi efektīvi cīnās pret vīrusiem. Taču, ja dārziņa vadītāja atļaus to izmantot, un tas tiks darīts atbilstoši ražotāja norādījumiem, vecāki drīkst tādu nopirkt un novietot grupas telpās. Uzsvēršu, ka ultravioletā lampa un kvarca lampa, ja tās izmanto nepareizi, var kaitēt mazuļu veselībai.

– Ārsti nemitīgi runā par mitrināta gaisa labvēlīgo ietekmi. Dārziņos parasti ir sauss gaiss. Vai grupās drīkst izmantot gaisa mitrinātājus?

– Nav pierādījumu, ka gaisa mitrinātājs pozitīvi ietekmē veselību. Taču, ja vecāki tā vēlas un vadītāja neiebilst – jā, lūdzu!

– Daudzi vecāki tic sīpolu un ķiploku labvēlīgajai iedarbībai. Vai ķiplokus drīkst nest uz dārziņu?

– Veselības inspekcija to nav aizliegusi. Tomēr pastāv varbūtība, ka kādam no berniem ir alerģija pret sīpolu vai ķiploku smaržu. Tāpēc vecākiem pārrunu veidā ir jānoskaidro šis jautājums un jāvienojas par šādu iespēju. Svarīgi, lai telpas būtu tīras un regulāri tiktu vēdinātas.