Situācija: “No drauga aizņēmos 10 000 eiro! Vai man par to būs jāmaksā nodoklis?”

Ilustratīvs foto.
Foto: REUTERS/Scanpix

“Pagājušajā gadā nopirku dzīvokli uz kredīta,” raksta Kristers. “Pirmajai iemaksai nepietika naudas, tāpēc 10 000 eiro aizņēmos no drauga. Viņš šo naudu pārskaitīja uz manu bankas kontu. Nesen kaut kur dzirdēju, ka no līdzekļiem, kas nav saņemti no radiniekiem, ir jāmaksā ienākumu nodoklis...”

Kristers jautā, kas notiks, kad viņš iesniegs ienākumu deklarāciju un tajā norādīs parādsaistības: “Vai Ieņēmumu dienests liks maksāt ienākumu nodokli no šiem 10 000 eiro? Kas notiks, ja šo summu nenorādīšu ienākumu deklarācijā? Vai Ieņēmumu dienests šo informāciju saņems citā veidā? Mēs vienojāmies, ka draugam katru mēnesi no savas algas atmaksāšu noteiktu summu. Vai man vajag kaut kā īpaši noformēt faktu, ka atmaksāju aizņēmumu?”

Atbild Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa:

–  Nauda, ko cilvēks ir paņēmis uz parāda un kas ir jāatdod, netiek uzskatīta par fiziskas personas ienākumiem, izņemot gadījumus, kas noteikti likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli, kad aizņēmums tiek pielīdzināts ienākumiem.

Ienākumiem tiek pielīdzināts aizņēmums (tā daļa), ko fiziska persona nav atmaksājusi sešu mēnešu laikā pēc parāda atdošanas termiņa beigām, kas norādīts aizņēmuma līgumā, bet ne ilgāk kā 66 mēnešus pēc kredīta izsniegšanas dienas.

(Citiem vārdiem sakot, lai jums aizdotā nauda netiktu uzskatīta par jūsu ienākumiem, aizņēmuma līgums tiek noformēts tikai uz pieciem gadiem, un jums visa summa ir jāatmaksā ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc līguma termiņa beigām. – Redakcijas piezīme.)

Tātad lasītāja norādītajā situācijā 10 000 eiro netiek uzskatīti par ienākumiem, no kuriem jāmaksā nodoklis.

Vai kristeram par šo parādu ir jāinformē VID? Nē, saskaņā ar likumu Par iedzīvotāju ienākuma nodokli, ja fiziska persona aizņemas naudu no citas fiziskas personas, informācija par to VID ir jāsniedz tikai tad, ja aizņēmuma summa pārsniedz 15 000 eiro.

Vienlaikus atgādinām, ka likums Par iedzīvotāju ienākuma nodokli ierobežo skaidras naudas darījumus – šādā veidā drīkst saņemt tikai 7 200 eiro, atlikusī summa ir jāpārskaita bezskaidras naudas norēķinu veidā.