Situācija Rīgā: “Saimnieks mums uzrīdīja suni, vai drīkstam aizstāvēties ar elektrošoku?”

Ilustratīvs foto.
Foto: pexels.com

Sociālajos tīklos pirms kāda laika parādījies brīdinājums Imantas un Zolitūdes iedzīvotājiem: beļģu aitu suņa saimnieks to uzrīda citiem suņiem. Šādi brīdinājumi par suņu saimnieku neadekvātu uzvedību diemžēl nav retums. Mēs pētījām, kurš ir vainīgs un kā aizstāvēties.

Lūk, ko janvāra vidū rakstīja Polīna:

“Cienījamie Zolitūdes un Imantas iedzīvotāji! Brīdinu, ka pa Rīgas-Jūrmalas veloceliņu pastaigājas vīrietis ar malinuā. Viņš suni uzrīda cilvēkiem un citiem dzīvniekiem. Esiet uzmanīgi! Malinuā saimnieku sadusmoja, ka mēs tumsā gājām ar lukturīti. Viņš nāca mums pretī, pakāpeniski atlaižot sava suņa garo pavadu. Man paveicās: ne es, ne mans suns necietām. Zvanīr policijai pat nedomāju, jo, kā rāda mana pieredze, policija šādus gadījumus vispār neizskata. Neviena liecinieka nebija, cilvēks teiks, ka es visu izdomāju, un ko pēc tam? Šajā situācijā varēju tikai izņemt baloniņu un tā aizsargāt sevi un savu suni!”

Atsauksmes nelika sevi ilgi gaidīt. “Meitenīt, piezvanīt 110 ir vieglāk nekā rakstīt lielu tekstu. Piezvanījāt policistiem, paziņojāt par notikušo, nosaucāt vainīgās personas pazīmes, adresi, un mierīgi aizgājāt mājās. Pārkāpēju atradīs bez jums un uzreiz tiks skaidrībā. Ziņojot par notikušo policijai, jūs palīdzat ne tikai sev, bet arī citiem iedzīvotājiem, kuri ar šo cilvēku var sastapties vēlāk,” komentē Enočka.

“Ir vienkārši dot padomus, sēžot mājās uz dīvāniņa. Es gribētu paskatīties, ko jūs darītu, kad absolūtā tumsā varens tēvainis jums rīda virsū suni, jums nav telefona, bet rokās ir sunītis,” Polīna nekavējās ar atbildi.

Savukārt Nikolajs uzrakstīja: “Policijas patruļa neuzskatīja par vajadzīgu atbraukt uz mūsu izsaukumu, kad Maskavas parkā piedzēries saimnieks savu cīņas suni rīdīja uz cilvēkiem, bet suns uzbruka špicam. Mūsu sunītis izdzīvoja, tikai pateicoties brīnumam.”

“Gribu pajautāt tiem, kuri iesaka vērsties policijā: vai jūs paši esat saukuši patruļu uz “suņu cīņām”? Dispečers atbild: “Jūs taču neesat sakosts, neesat cietis, tātad viss ir kārtībā.” Cilvēkam, kuru ir sakodis svešs suns, iesaka pašam atbraukt uz iecirkni un tur rakstīt iesniegumu,” pavēstīja Svetlana.

“Man ir šāda pieredze,” dalās Olga. “Satiku tādu neadekvāto ar milzu nazi rokā, zvanu uz policiju, izstāstu situāciju. Pati nemanot nogriezos sānielā, nokļuvu neadekvātajam aiz muguras, pat paguvu nofilmēt. Policija gandrīz visu laiku uzturēja sakarus, pēc 5 minūtēm piebrauca patruļa, cilvēku ar nazi aizturēja. Tā kā patruļas ir laba lieta, ātri reaģē.”

“Bet es šādu neadekvātu suņu saimnieku dēļ staigāju ar elektrošoku,” atzīstas vēl kāda Olga. “Tas tarkšķ tik pretīgi, ka pat nevajag izmantot. Suņi, kas staigā bez pavadas, no skaņas vien bēg prom. Saimniekus vienmār brīdinu – ja suni nepaņems pavadā, izmantošu elektrošoku! Pagaidām esmu tikai brīdinoši tarkšķinājusi.”

Saukt vai nesaukt?

Situāciju komentēja Rīgas pašvaldības policijas Profilakses, koordinācijas un statistikas nodaļas speciālists Staņislavs Šeiko.

– Polīnai nebja līdzi mobilais telefons. Vai viņa varēja zvanīt policijai vēlāk, atnākusi mājās?

– Jā, par jebkuru tiesību pārkāpumu policijai var ziņot vēlāk. Patruļa izbrauks uz notikuma vietu: var būt, pārkāpējs turpina savas nelikumības, un tadā gadījumā viņu aizturēs.

– Kā policija reaģē uz izsaukumiem, ja suņu saimnieki sūdzas par svešu suņu uzbrukumiem vai viņu saimnieku neadekvātu uzvedību?

– Mēdz gadīties, ka viens suns šķībi paskatījās uz otru vai uzrūca viņam, bet mēs jau saņemam izsaukumu. Protams, mēdz būt arī nopietnāki gadījumi, kad izsaukums ir pamatots. Piemēram, nesen suns ieskrēja svešā teritorijā (tās ir privātmājas), un vietējais suns viņu vienkārši apēda. Lieta ir nosūtīta Valsts policijai. Vai arī: liels suns gāja pie pavadas, pie viņa pieskrēja čihuahua, sāka riet, izaicināt. Lielais prātīgi pagaidīja, kad pavada kļūs nedaudz vaļīgāka, vienreiz parāvās uz priekšu – un viss, mazā suņa vairs nav.

– Kurš tiks tiesāts?

– Pagaidām grūti teikt. Jo arī čihuahua saimnieks pārkāpa noteikumus, atlaižot to no pavadas.

– Un kas draud šim neapzinīgajam saimniekam?

– Pirmajā reizē varam aprobežoties ar brīdinājumu. Policijas galvenais uzdevums ir izskaidrot suņa saimniekam likuma prasības. Savukārt naudas sods par dzīvnieku labturības un pārvadāšanas noteikumu neievērošanu ir 7-350 eiro.

Atgādinām – saskaņā ar Rīgas domes noteikumiem, suņus nedrīkst palaist bez pavadas apstādījumu zonā no plkst. 7 līdz plkst. 23.00. Ar suni nedrīkst staigāt bērnu laukumos, sporta laukumos, izklaides vietās, pludmalēs (īpaši, ja tā ir oficiāla peldvieta).

– Ja šis nav pirmais pārkāpums?

– Ja gada laikā pēc soda naudas atkal esat pārkāpis noteikumus, ja pārkāpuma rezultātā ir radīti fiziski vai materiāli zaudējumi, tad fiziskām personām sods ir 15–700 eiro, juridiskām – 700-1400 eiro, ar dzīvnieka konfiscēšanu vai bez tās.

– Kas notiks, ja mans suns kādu sakodīs vai pats cietīs suņa uzbrukumā?

– Lieta tiek nodota Valsts policijai.

– Vai var iztikt bez VP iesaistīšanas?

– Bieži vien konflikts tiek atrisināts uz vietas, pārrunu veidā, bez mūsu starpniecības.

Aizsardzība un profilakse

– Ko es, parasts cilvēks, drīkstu nēsāt sev līdzi kā aizsardzības līdzekli? Elektrošoku drīkst?

– Saskaņā ar Ieroču aprites likumu, no 16 gadiem drīkst aizsardzības nolūkos drīkst izmantot gāzes baloniņu, no 18 gadiem – elektrošoku. No 18 gadiem ir atļauta gāzes pistole, to obligāti reģistrējot (šis pakalpojums ir pieejams veikalā, kurā iegādājāties ieroci, vai VP mājaslapā). Šaujamieroci drīkst turēt Latvijas pilsoņi pēc 21 gada vecuma, veicot nepieciešamās procedūras.

– Elektrošoks vai gāzes baloniņš nav jāreģistrē, un tos drīkst iegādāties arī nepilsoņi?

– Pilnīgi pareizi, tos drīkst iegādāties visi, kam ir vismaz 16 gadu, un tie nav jāreģistrē.

– Kā izvēlēties efektīvāko aizsardzības līdzekli?

– Specializētajā veikalā paskaidrojiet pārdevējam, kādam nolūkam jums ir vajadzīgs ierocis (līdzeklis), un jums palīdzēs to izvēlēties, ņemot vērā jūsu vēlmes un iespējas.

– Kādus padomus par to izmantošanu varat sniegt?

– Ja jums nākas aizsargāties ar elektrošoku, efektīvs ir tikai tiešs kontakts, caur virsdrēbēm lādiņš neizies. Izmantojot gāzes baloniņu, pastāv risks, ka pretvēja gadījumā cietīs jūsu seja.

– Elektrošoku drīkst izmantot pret dzīvnieku?

– Tas ir aizsardzības līdzeklis. Ja jūs apdraud dzīvnieks, tad elektrošoku vai gāzes baloniņu jāizmanto pret viņu, nevis pret viņa saimnieku.